SZŐNYI HÉTVÉGE A MÚZEUMBAN
2024. 10. 05-06.
Részletes programok:
A múzeum a rendezvények idején zavartalanul látogatható.
Október 5-6-án kétnapos megemlékezéssel ünnepeljük az idei négyes évfordulót.
Emlékezünk a 130 évvel ezelőtt született Szőnyi Istvánra, 100 éve született lányára, Szőnyi Zsuzsára, aki 10 éve hunyt el, valamint megemlékezünk arról is, hogy a festőművész éppen 100 évvel ezelőtt érkezett Zebegénybe, amely meghatározó volt egész életére és művészetére.
Október 5-én, szombaton 11 órától Szőnyi Zsuzsa Centenáriumi Emléknapot tartunk. Előadásokkal, filmvetítéssel, kerekasztal-beszélgetéssel idézzük fel Szőnyi Zsuzsa emlékét, aki ötven éven át működtette Rómában a férjével, Triznya Mátyással közösen elkezdett, Triznya-kocsma néven elhíresült irodalmi szalont, ahol a magyar értelmiség színe-java megfordult. Zsuzsa gyermekkorának, de talán egész életének legszebb éveit Zebegénybe töltötte, erről több róla készült filmben és a könyveiben is megemlékezik. Életéről, magával ragadó személyiségéről, írói munkásságáról, Zebegényhez fűződő viszonyáról barátai, ismerősei és tisztelői mesélnek. Délután kurátori tárlatvezetéssel záródnak a múzeumi programok az Apa és lánya időszaki kiállításban, majd 18 órától Dr. Beer Miklós nyugalmazott váci megyés püspök tart szentmisét Szőnyi Zsuzsa tiszteletére a Havas Boldogasszony római katolikus templomban. Október 6-án, vasárnap 14 órától indulnak a múzeumi programok. Szőnyi Istvánról születésének 130. évfordulóján, január 17-én koszorúzással, festmény bemutatóval, interaktív kiállítás megnyitóval már megemlékeztünk. A mostani ünnepség középpontjában Szőnyi Zebegényben született korai és nagyon jelentős alkotásai állnak, amelyek közül nyolc festményt a közelmúltban kapott meg a múzeum tartós letétbe a Szépművészeti Múzeumtól. A raktárban őrzött alkotások egy része korábban már látható volt Zebegényben, így mondhatni, hogy hazatértek. A többi festmény újdonság, köztük a legjelentősebb a Hegytetőn című kép, amelyen a festő önmagát festi meg megkettőzve, háttérben a Dunával. A több szempontból is ritka és kiemelkedően fontos műalkotást rendhagyó módon nem művészettörténész, hanem Kamarás Iván színművész mutatja be a közönségnek. A többi újonnan érkezett festmény is rendhagyó bemutatásban részesül. A csupán tíz éves múzeumbarát Szücs Miksa kedvenc festményeiről mesél, Solymos Tamás pszichológus, képi kifejezéspszichológiai szaktanácsadó pedig tudományos-szórakoztató formában elmagyarázza, hogyan válhat a néző számára nyitott könyvvé egy alkotó személyisége a festményein látható részleteket elemezve.
A festménybemutatók mellett folyamatosan lesznek kvízjátékok, motívumkereső és alkotófoglalkozások gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Akinek kedve van, elhelyezheti magát egy választott korban vagy tájban úgy, mint ahogy Szőnyi tette Zebegényben. Ki lehet próbálni az önarcképfestést, de vállalkozó szellemű párok, családtagok, barátok megfesthetik egymás portréját is. Az egyéb meglepetéseket is tartogató Szőnyi hétvége mindkét napján várunk szeretettel minden érdeklődőt.
Szeptemberi programok
Alkotófoglalkozás
Ismerje meg Szőnyi István tojástempera technikáját és fesse meg saját Kerti padját.
A foglalkozáson saját felfogásában alkothatja újra Szőnyi István híres festményeit, köztük az ikonikus Kerti padot, amelynek modellje ma is látható a Szőnyi-kertben. Élvezze az alkotás felszabadító és nyugtató hatását a legautentikusabb környezetben, a Szőnyi-ház vadszőlővel befuttatott verandáján. Engedje el magát, lazuljon, fedezze fel nálunk kreatív énjét.
Időpontok:
szeptember 7. (szombat), 11:00, 14:00
szeptember 14. (szombat), 11:00, 14:00
szeptember 28. (szombat), 11:00, 14:00
Időtartam: kb. 90 perc
Részvételi díj: 3.800 Ft
A foglalkozáson való részvétel regisztrációhoz kötött!
Jelentkezés és regisztráció: szonyimuzeum1@gmail.com
Kérjük, jelezze részvételi szándékát a foglalkozást megelőző nap éjfélig!
Jelentkezőket korlátozott számban tudunk fogadni.
Augusztusi programok:
Dobozoljunk!
Mit rejtenek a kisebb és nagyobb dobozok a múzeumban?
Szőnyi István festőművész és családja egykori otthona szinte érintetlenül megmaradt az utókornak. Nemcsak bútoraik, mint a kihúzható térképeket rejtő szekrényke vagy személyes tárgyaik, mint a képet térhatásúnak mutató régi sztereoszkóp emlékeztetnek rájuk, de a különböző dobozok is, amelyeket izgalmas kinyitogatni. Sok mindent újrahasznosított dobozokban tároltak. Egykori gyógyszeres dobozkákban festékport és más festőszereket, cigarettás dobozban cérnagombokat és összetört szemüveg darabjait, hátha jó lesz még valamire. Nemcsak a megőrzött, ma már nem is gyártott dolgok, de maguk a dobozok is érdekesek, eredeti rendeltetésükre vonatkozó felirataik sok mindent elmesélnek a korról és a házban élők szokásairól. Fedezzük fel együtt a Szőnyi-ház dobozainak titkát.
Időpontok: 2024. szeptember 28., szombat 16:00
Program ára: 1.500 Ft/fő programjegy + belépőjegy
Program időtartama: 60-90 perc
Helyszín: Szőnyi István Emlékmúzeum, Zebegény, Bartóky József út 7.
A programon való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött:
E-mail: szonyimuzeum1@gmail.com
Telefon: 06 (27) 620 161, 06 (30) 850 8808
Jelentkezésre minden programnapot megelőző nap 24:00 óráig van lehetőség.
Kérjük, érkezzen a program előtt legalább 10 perccel a helyszínre.
A programokon alkalmanként max. 20 fő vehet részt.
Éjszaka a múzeumban
A forró nyári napokat legjobb a vízparton, hideg italokat kortyolgatva tölteni. Ám amikor a nap lebukik a horizont mögött, és az ÉJSZAKA sejtelmes fátyla borul a tájra, a KULTÚRszomj enyhítésére KÜLÖNLEGES KALANDOT KÍNÁLUNK.
SÖTÉTEDÉS UTÁN…
… zseblámpával járjuk körbe a zeg-zugos szobákat megvilágítva azok különleges részleteit,
… elmerülünk a mester legérdekesebb alkotásainak világában,
… bekukkantunk a zárt fiókok mélyére…
Az éjszaka csendjében meghallhatjuk, milyen történetekről suttog a ház.
Engedje, hogy az éji mesék titkai elvarázsolják!
Időpontok: 2024. szeptember 7., szombat 20:00
Program ára: 2.000 Ft/fő programjegy + belépőjegy
Program időtartama: 90 perc
Helyszín: Szőnyi István Emlékmúzeum, Zebegény, Bartóky József út 7.
A programon való részvétel előzetes regisztrációhoz kötött:
E-mail: szonyimuzeum1@gmail.com
Telefon: 06 (27) 620 161, 06 (30) 850 8808
Jelentkezésre minden programnapot megelőző nap 24:00 óráig van lehetőség.
Kérjük, érkezzen a program előtt már legalább 15 perccel a helyszínre.
A programokon alkalmanként maximum 20 fő vehet részt.
Múzeumi alkotótábort tartottunk alsósoknak!
Múlt hét pénteken zárult idei második alkotótáborunk, melyet az alsós korosztálynak hirdettünk meg.
A tábor során azt kerestük, hogyan kapcsolódik össze a képzőművészet és a különböző művészeti ágak, mint a zene, a tánc, az iparművészet, az irodalom és a színházművészet.
Néhány példa a hét feladatai közül: terveztek a gyerekek „mesetányért”, készítettek bútormaketteket, mozgatható színpadi díszletet cipősdobozba, papírra vetették fantáziaképeiket, melyeket a zene dallamai csaltak elő. Jártunk a csendes, árnyas szobi Duna- parton is, ahol a természet hangjai szolgáltak alkotásaik témájául.
Péntek délután kiállítással zártuk a hetet a Szőnyi-kert színháztermében.
Nagy öröm volt, hogy mindenki eljött a tavalyi táborozók közül és újabb kis művészekkel is bővült a csapat.
Reméljük jövő nyáron újra találkozunk!
Nyolc Szőnyi festmény érkezett a múzeumba 2024 júliusában
Nyolc Szőnyi festmény érkezett a Szépművészeti Múzeum-Magyar Nemzeti Galériától a Szőnyi Múzeumba. Mindegyik nagyon fontos mű. Az egyik a monumentális Hegytetőn című alkotás, amellyel Szőnyi elnyerte a 444 alkotást bemutató, a Műcsarnokban 1925-ben rendezett Aktkiállítás ifjúság első díját. A festmény a Zebegényben való letelepedést követő évben készült, hatalmas méretű, a festőt teljes életnagyságban ábrázoló, teljes alakos önportré. Egyike az önmagát különböző szerepekben megjelenítő kettős portréknak. Két évvel korábban, 1923-ban idős anyjával festi meg magát, ahol erőteljes alakja az előtérben áll. Ugyanebben az évben készül a családját ábrázoló többalakos festmény, az Ebéd az apai háznál, ahol Szőnyi háttal ül, szemben apjával, anyjával, nővéreivel. A Fiú vizes poharat tartva-emelve jobb kezében, háttal ül a nézőnek, már kifelé jön előző életéből, búcsúzik otthonától, addigi családjától. Szőnyi ebben az évben jegyezte el Bartóky Melindát, aki 1924-ben a felesége lesz, megszületik első közös gyermekük, Zsuzsa és kiköltöznek Zebegénybe. 1924-ben egy másik kettős portré is készül, szintén teljes alakos. Itt Szőnyi a háttérben áll, sötét alakján alig kivehetőek az arcvonások, előtte a várandós Melinda rózsaszínben, érezhető, hogy a festő a családfenntartó apaszerepre készül.
1925-ben, a Hegytetőn című festményen a művész a Duna fölé magasodva, megkettőzve festi meg önmagát. Az egyik alak egy akt, a másik egy félig felöltözött ember, nadrágot és kalapot viselő, falusi férfi. Szőnyi saját elmondása szerint Zebegényben mindent megtalált, amire művészetének kibontakoztatásához szüksége volt, a tájat, a természetet és a vele együtt élő embert. Míg 1923-ban Szőnyi mint a Fiút, 1924-ben mint a Férjet és jövendő családapát, addig 1925-ben mint az életben a helyét megtaláló Férfit, a Művészt és az Embert festi meg önmagát.
Az akt a neoklasszicista festmények mitologikus-allegorikus idealizált alakjaként, Szőnyi addigi festészetének szimbóluma, a felöltözött, ugyanolyan testtartású, háttérbe húzódó másik énje az új, zebegényi korszakát jelképezi. A múltat jelképező akt a jelent szimbolizáló ruhás férfi előtt áll, erőteljes színekkel megfestve. Egyenértékű marad a múlt a jelennel, sőt, jelzi, hogy Szőnyi, bár témái és stílusa változás elé néz, klasszikus értékrendje, elköteleződése megmarad, nem olvad fel teljesen az új művészi kifejezésmódban. Viszi magával azt is. Zebegényben a természet, a táj, az egyszerű hétköznapi élet megörökítése jelenti az új művészi kihívást számára, de nem válik naturalista festővé, a látott élményeket, a megtapasztalt falusi életet idealizált formában tárja elénk művészi eszközeivel. Míg korábbi korszakának neoklasszicista képein aktjai vaskosabbak, életszerűbbek voltak a megszokottnál, addig a falusi jeleneteiben szereplő alakok éteribbek, lebegőbbek, esetlegesebbek, ahogy a köréjük festett idilli tájban állnak. Szőnyi egy a valóságban gyökerező, idealizált világot épített maga köré Zebegényben. Egyfajta védett szigetet, ahol a dolgok nem változnak. 1914-től 1919-ig katona volt, végig harcolta az I. világháborút, öt évvel később pedig megtalálta azt a helyet, amelyről úgy vélte, érdemes arra, hogy újra és újra megörökítse. Nemcsak a tájat, a Dunakanyart, de a tisztának és romlatlannak gondolt természetközeli, falusi életet is és vele együtt az összetörhetetlen, örökké élő harmóniát.
A zebegényi hegytetőn álló alteregókat ábrázoló festmény a maga nemében ritka és különleges az önábrázolások sorában. Az önmagát egyszerre ruhátlanul és felöltözve ábrázoló Szőnyinek ez a képe akár egy életmű lezárása is lehetett volna, hiszen egyszerű eszközökkel, ugyanakkor drámai monumentalitással foglalja össze mondanivalóját saját magáról. A művészi hitvallásként is értelmezhető alkotáson nem érzékelhető tétovázás, nincsenek kérdőjelek. Szőnyi az első pillanattól, ahogy megérkezett Zebegénybe érezte, hogy ittléte elementáris erővel hat majd művészetére. Az akt alteregó élénkebb, ragyogóbb, erőteljes, okkeres-sárgás színű alakja és a sötétebb tónusú ruhás figura távoli párhuzamként emlékeztet a középkori gyászmenetek koporsót kísérő lovag alteregóira. Károly Róbert óta volt szokás, hogy az elhunyt lovagot két, teljes páncélzatba öltözött alteregó kísérje utolsó útjára, a fekete színbe öltözött volt az elhunyt harcos, küzdő énje, az aranyba öltözött pedig a héroszt, a hős lovagot, az ideált jelképezte. Az egyik a Testtől, a másik a Lélektől búcsúzott és kísérte át az örökkévalóság kapuján. Valahogy ezt előlegezte meg az önmagáról festett kettős portrén Szőnyi alig egy évvel Zebegénybe költözése után, 1925-ben.
2024. június 09.
Szőnyi 130 – rajz és videópályázat eredményhirdetés
A zsűri döntése alapján a „Szőnyi 130 – rajz és videópályázat” nyertesei a következők: https://szonyimuzeum.hu/palyazat-2024-2
2024. június 09., 15.00
SZŐNYI 130 – RAJZ- és VIDEÓPÁLYÁZAT EREDMÉNYHIRDETÉS ÉS KIÁLLÍTÁSMEGNYITÓ!
Apa és lánya – A gyermekkor világa Szőnyi művészetében
2024. május 25 – 2024. december 29.
A kiállítás egy ívet rajzol Szőnyi István gyerekkorától családapává válásáig, illetve Zsuzsa lánya születésétől nagylánnyá válásáig. Szőnyi 1924-ben költözött feleségével, Bartóky Melindával, apósa zebegényi nyaralójába és még ugyanebben az évben megszületett Zsuzsa lánya, majd két évvel később Péter fia. Szőnyi festészete Zebegényben teljesedett ki, itt alakult ki jellegzetes, egyedi stílusa. Képeinek témái is változtak. A dunai táj, a természet és a vele együtt élő ember ábrázolása mellett előtérbe került a család, az otthon, a bensőséges, meghitt pillanatok megörökítése. Feleségéről és gyermekeiről rengeteg vázlat, tanulmány, festmény készült, amelyek végig kísérik gyermekei fejlődését. A róluk készült grafikai munkák egyszerre líraiak, érzelmesek, személyesek és ugyanakkor időtlenek. A tárlat elsődlegesen a gyűjtemény ritkán kiállított grafikai anyagából nyújt tematikus válogatást, ugyanakkor Szőnyi néhány gyerekkorában készített festménye is látható. A kiállítás anyaga családi fotókkal is kiegészül, amelyek közül a legtöbbet maga a festő készített családjáról, gyermekeiről, művészi igényességgel.
Múzeumi szünetelő
2024. aug. 12-16.
A Szőnyi István Emlékmúzeum idén nyáron is várja az alkotni vágyó fiatalokat. Alsósoknak szervezett táborunk augusztus harmadik hetében kerül megrendezésre, mely során a résztvevők különböző grafikai technikákon keresztül ismerkedhetnek meg a képzőművészet egy-egy társművészetével, mint zene, tánc, színház, irodalom és iparművészet.
2024. júli. 1-5.
A Szőnyi István Emlékmúzeum idén nyáron is várja az alkotni vágyó fiatalokat. Felsősöknek szervezett táborunk július első hetében kerül megrendezésre, mely során a résztvevők különböző grafikai technikákon keresztül ismerkedhetnek meg a népművészet, a szecesszió és az art deco stílusjegyeivel.
Archív fotós tárlatvezetés
2024-ben újra!
A faragott fa korlátos, fedett verandán kora tavasztól késő őszig sok időt töltött a család. Jó időben itt reggeliztek, ebédeltek, vacsoráztak, fogadták a betérő vendégeket. Sokszor benépesült a zebegényi ház leghangulatosabb zuga. Itt, a verandán rendezték nyaranta a Bibabó bábszínház előadásait a Szőnyi köré gyülekező festő barátok és feleségeik az álmélkodó gyerek seregnek, majd itt búcsúztatták el együtt a nyarat augusztus 20-án, a hagyományos István-napi összejöveteleken. De nem csak a veranda meséli el történetét a falára kiakasztott régi családi fotókkal. Az archív családi fotós múzeumi tárlatvezetésen sok mindent meg lehet tudni a ház egykori lakóiról. Hogyan éltek a ma már a kiállításban látható, de nem is olyan rég még az általuk használt bútorok és berendezési tárgyak között vagy azt, hogyan fogott neki Szőnyi egy-egy képének a házhoz tartozó műtermében.
Családi nap
2024. ápr. 13. ,11:00-13:00 óra között!
Szőnyi 130 – rajz- és videópályázat
2024.
Szőnyi István születésének 130. évfordulója alkalmából pályázatot hirdetünk felső tagozatos, illetve középiskolás diákoknak. A feladat: parafrázis készítése – egy már létező műalkotás újragondolása, újraalkotása más eszközökkel, technikával vagy más stílusban, amely pályázatunk esetében lehet festmény, grafika vagy videó. Kiindulási műként Szőnyi István 10 táblaképét adjuk meg, melyeket honlapunkon teszünk közzé:
https://szonyimuzeum.hu/palyazat-2024/
Akik a videót választják, azoknak inspirációként javasoljuk a múzeumban látható négy festményhez kapcsolódó kisfilmet, amely audiovizuális applikáció segítségével okos telefonnal is megtekinthető.
Következő vezetett sétánk
2024.
márc. 23., szombat 11:00
A meghirdetett időpontokon kívül csoportok számára előzetesen egyeztetett időpontban is tartunk sétákat.
Időpontkérés és jelentkezés / szonyimuzeum1@gmail.com
„Életre kelt” festmények
2024. jan. 17.
szerda
Szintén az évfordulós megemlékezés napjára lett időzítve annak az interaktív tárlatnak a bemutatása, amely a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre. Közel egy éves közös munka eredményeként az évfordulóra elkészültek azok az animációk, amelyek segítségével „életre kelnek” Szőnyi egyes festményei. Néhány pillanatra megelevenedik az elnéptelenedett zebegényi utca, a bensőséges hangulatot árasztó szobában „megmozdulnak” az esti lefekvéshez készülő családtagok. Egy másik kisfilmen láthatjuk és hallhatjuk, hogyan készül egy festmény, hogyan viszi vászonra Szőnyi ecsetjével a festékrétegeket. A békességet és nyugalmat sugárzó ikonikus Kerti pad című festményhez társított animáció pedig arról gondolkodtat el, hogy vajon mit akart üzenni Szőnyi a kert árnyas fái alatt megbúvó kis fehér paddal a háború legvadabb éveiben.
Az animációk különlegessége, hogy kizárólag a festményeken lévő képi elemek, festékrétegek, árnyékok, figurális elemek megmozgatásával készültek. Ennek a technikának köszönhetően fény derül arra is, hogy a visszafogott líraiságot sugárzó Szőnyi képek festésmódjukat tekintve voltaképpen igen összetett, több, egymásra helyezett festékrétegből álló alkotások, amelyeken a színek és anyagok az alkotási folyamat végére egységes harmóniában olvadnak össze.
A festményekhez rendelt mozgóképek és hanghatások, mint alternatív interpretációs lehetőségek, egyfajta hozzáadott értéket képviselnek, túlmutatnak a puszta látványosságon. Történeteket mesélnek el, érzeteket keltenek a nézőben és ezáltal felkeltik a kíváncsiságát, hogy minél többet meg akarjon tudni az alkotások hátteréről, a művek születésének körülményeiről.
Az Artivive applikációval megtekinthető animációkkal a múzeum egyik célja a fiatalabb generáció megszólítása és általában a folyamatosan változó múzeumlátogatói igények kielégítése. Meggyőződésünk, hogy a megfelelő arányban alkalmazott interaktív multimédiás technikákkal színesíthető a közönség számára nyújtott élmény. Az újfajta interpretációk más és más aspektusát tudják megmutatni egy-egy műalkotásnak, új megközelítési módokat ajánlanak, izgalmasabb és frissebb élményt nyújtva múzeumlátogatóknak, aki így (inter)aktív részesei lesznek a műalkotások befogadásának.
A múzeumban most bemutatott, úgy nevezett kiterjesztett valóság applikáció igen széleskörűen alkalmazható és számos további lehetőséget rejt . A négy festmény után tervezzük „életre kelteni” egyebek közt a művész kisműtermét, régi archív fotók animálása segítségével. A technikának köszönhetően a látogató okos eszközét a műterem egy bekódolt pontjára igazítva láthatja majd Szőnyi Istvánt, miközben alkotásain dolgozik. Az animációkat készítették: Németh Balázs Kristóf és Bukta Zsolt
Szőnyi 130
2024.
jan. 17.
szerda
130 éve született Szőnyi István
Amikor egy ember a világra jön, még nem tudni hogyan alakul majd a sorsa, milyen élet vár rá. Nem tudni, milyen képességekkel, tehetséggel indul el az életben és, hogy hagy-e maradandó nyomot maga után. Csak azt tudni, hogy milyen helyre, családba, országba, történelmi korba született, amelyek együttese meghatározó lehet sorsának alakulásában.
Szőnyi István 130 éve, 1894. január 17-én született. Hetedik és egyben utolsó gyermekként érkezett a családba, ahol nagyon örülhettek az újszülött kisfiúnak, hiszen ő volt az egyetlen fiúgyermek. Idősebb testvérei közül ugyanis addigra már csak a nővérei éltek, két bátyja – az elsőszülött Kálmán (1882-1883) és az 1887-ben született Richárd – még az egyéves kort sem érték meg.
Ha Szőnyi István világra jöttének időpontját történelmi idővonalra helyezzük, fontos megemlíteni, hogy az Osztrák-Magyar –Monarchiában született, huszonhét évvel a kiegyezés és negyvenhat évvel az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kitörése után. Születésének évében az ország már izgatottan készült a millennium megünneplésére és megkezdődött a nagy visszaszámlálás is, hiszen már csak hat évet kellett várni, hogy elkezdődjön a 20. század. Szőnyi születésének éve más miatt is fontos volt. Ugyanebben az évben, március 20-án halt meg Kossuth Lajos hazájától távol, a torinói emigrációban. Szőnyi István ekkor még csak néhány hónapos csecsemő volt, aki gondtalanul cseperedett szülei újpesti házában.
Iskoláskorúvá már a 20. században érett. Az 1900-as év első hónapjában töltötte be hatodik életévét. Szeptemberben beíratták az elemi iskolába és néhány év múlva Lisszák Kálmán tanítónak köszönhetően megkezdte első, félig-meddig már tudatos lépéseit a művésszé válás felé. A tanító, aki felfedezte a fiú tehetségét egész évben csak egy feladatot adott neki, hogy fesse és rajzolja az általa beállított csendéleteket. Az évközben készült alkotásokból a negyedik elemi osztály végén kiállítás nyílt az iskolában.
Felsőfokú művészeti tanulmányait épp hogy csak megkezdte a Képzőművészeti főiskolán, amikor kitört az első világháború. Még 1914-ben, alig húsz évesen kikerült a frontra és csak 1919-ben szerelt le.
Szőnyi összesen két világháborút élt át és túl. Az elsőben katona volt, a másodikban életeket mentett. Üldözötteket bújtatott és látott el hamis iratokkal, megmentve így sokak életét. Sajnos a saját fiáét nem tudta. Péter 18 évesen, agyhártyagyulladásban hunyt el 1945-ben.
130 évvel ezelőtt, 1894-ben, ezen a januári napon Szőnyi István életének lapjai még hófehérek voltak, ahogy minden újszülötté. Még nem lehetett tudni, hogyan alakul majd a sorsa, milyen élet vár rá. Évről évre íródtak rájuk nemcsak a saját életének történései, de vele együtt maga a világtörténelem is.
Zebegény különleges fejezetet foglal el ebben a könyvben, csupa aranybetűkkel írva. Itt találta meg a két világháború között az otthonát, a béke szigetét, a festészetét leginkább inspiráló környezetet, a természet és az emberek közti harmóniát, a családot, egyszóval mindazt, amely képes feledtetni a borzalmakat és szenvedés helyett örökkévaló értékeket kínál, amelyekért érdemes élni.
Szőnyi egész életén át, minden megpróbáltatás ellenére megőrizte hitét. Szerette és tisztelte az életet. Nemcsak a sajátját, másokét is. Mélységes humánumáról legendákat zengtek kortársai, tanítványai. Rajongott az élet egyszerű szépségeiért, nemcsak kereste, de meg is tudta teremteni maga körül a harmóniát és a teljességet. Mindvégig hitt az élet szépségében, amelyet végérvényesen nem tudtak megtörni az átélt nehézségek sem. Sem a világháborúk, sem a vészkorszak, sem a magánéleti drámák, sem az ötvenes évek. Az életet élni kell, akkor és ott, ahová születtünk- vallotta. Művészetét életfilozófiája, ember- és természetszeretete, harmóniateremtő ereje hatja át az utolsó ecsetvonásig. Egész életén át megőrizte gyermeki tisztaságát és kíváncsiságát, amely párosult a megváltoztathatatlan dolgok bölcs elfogadásával. Töretlen ívű, lélekmelengető lírai festészetével az örökérvényű, elpusztíthatatlan szépséget állította piedesztálra. Emlékezzünk rá szeretettel!
Ünnepi megemlékezés 2024. január 17. 14 órától a zebegényi temetőben és a Szőnyi István Emlékmúzeumban
Családi matiné
2023. dec. 16.
szombat
Kedves Gyerekek!
Szeretettel várunk Benneteket és szüleiteket családi matinénkra. Alkossunk együtt varázslatos térbeli betlehemet, vagy készíts egy különleges szelfit, hogy ne csak a szüleid tudják, Te egy angyal vagy!
A résztvevőket számos vidám és kreatív tevékenység várja, valamint finom meleg tea és sütemény kóstolása.
Töltsük együtt ezt az örömteli napot, és készüljünk fel együtt a közelgő karácsonyra!
Múzeumi meseablak
2023. dec. 12.
kedd
A mai napon (december 12.) nagy izgalommal nyitjuk meg múzeumunk meseablakát. Szőnyi István alkotásaiból összeállított montázsok segítségével egy “szupernagyi” különleges történetét ismerhetitek meg.
Ezúttal kihívást is állítunk elétek. Segítsetek a nagymamának megkeresni bújócskázó unokáit. Ti lesztek a hunyók! Na, de hány unokája van Nagyinak? A helyes megfejtést leadhatjátok a múzeum postaládájába bedobva, vagy a szonyimuzeum1@gmail.com címre elküldve (Saját neved + unokák száma).
Gyertek el a december 16-i családi matinénkra, mert 11 órakor kisorsolunk egyet a helyes megfejtők közül, akit egy kis meglepetéssel ajándékozunk meg.
A mese az alábbi linkre kattintva olvasható:
Nagyi és a láthatatlan karácsony
Vezetett séták Zebegényben!
2023. nov. 18. nov. 25.
szombat
A következő, előre meghirdetett vezetett séták időpontjai:
november 18. és november 25.
A meghirdetett időpontokon kívül csoportok számára előzetesen egyeztetett időpontban is tartunk sétákat.
Időpontkérés és jelentkezés / szonyimuzeum1@gmail.com
A vízparti élet – új időszaki kiállítás
2023. szept. 23.
szombat
2023 szeptember 23-án nyílik a Zebegény Szőnyi szemével kétrészes kiállítás sorozat második tárlata A vízparti élet címmel. Az előző – A falusi élet című – tárlathoz hasonlóan ez a kiállítás is Szőnyi grafikai munkáiból ad tematikus válogatást.
Mindenkit sok szeretettel várunk!
Időszaki kiállítás meghosszabbítása!
2023. aug. 13.
vasárnap
A nagy érdeklődésre való tekintettel szeptember közepéig meghosszabbítjuk A falusi élet című időszaki kiállításunkat!
Alkoss szabadon Szőnyi kertjében
2023.
júni-aug.
Gyere és alkoss a Szőnyi-kertben!
A házhoz tartozó hatalmas kertbe Szőnyi István minden nap feljárt alkotni. A természetet, a Dunát és a zebegényi tájat szerető művész soha nem unta meg az elébe táruló látványt. Próbáld ki te is, milyen a természetben alkotni, egy igazán autentikus helyszínen. A témát te választod, a hozzávalókat mi adjuk. A múzeumban összeállítottunk egy instant művészcsomagot, amely egy művész pittkrétából, művész rajzlapból, egy falra is akasztható habkarton lapból és egy akasztóból áll. Itt készült alkotásodat így haza is viheted és felakaszthatod a falra.
Meghívó
2023. május 20.
szombat
A Szőnyi István Emlékmúzeum szeretettel meghívja Önt a ZEBEGÉNY SZŐNYI SZEMÉVEL – A falusi élet című kiállításának megnyitójára.
A kiállítást megnyitja: Dr. Révész Emese, az ELTE BTK Művészettörténeti Intézetének docense
Közreműködnek: A zebegényi Szőnyi István Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola 4. osztályos tanulói
A táncot betanította: Pincze Krisztina
Időpont: 2023. május 20., szombat 15 óra
Helyszín: 2627 Zebegény, Bartóky József út 7.
A kiállítás 2023. május 20. és augusztus 13. között látogatható.
A múzeum munkáját a Szőnyi István Alapítvány támogatja.